Софтуерът, осигуряващ функционирането на тази интернет страница, нейният дизайн, включително цялата разположена на страницата информация, доколкото не съставлява обществена информация, са обект на авторско право. Никаква част от обектите на закрила не може да се възпроизвежда, да се превежда, променя или използва по какъвто и да е начин без предварителното писмено съгласие на Направление „Архитектура и градоустройство“. В сайта се използват снимки създадени и предоставяни от Десислава Кулелиева.
Новини
Ян Геел пристига в София, за публичното представяне на Доклада по проект “София - град за хората”
В края на миналата година световноизвестният датски урбанист проф. Ян Геел прие поканата на г-жа Йорданка Фандъкова и арх. Здравко Здравков да консултира Столична община в създаването на стратегия за развитие на публичните пространства в градския център, поставяйки началото на проект “София - град за хората”.
През месец март тази година екипът на Gehl започна работа по възложената им оценка на състоянието на градската среда на централна градска част на София.
В края на месец април се проведе обучение на 35 доброволци, които бяха запознати с подходите и изследователските инструменти, използвани от Gehl. В резултат на обучението доброволците извършиха двудневни теренни проучвания информацията, от които бе систематизирана от студио “Плейсмейк”. Тези проучвания, както и допълнителни данни предоставени от ОП “Софпроект - ОГП”, дирекция “Култура”, дирекция “Сигурност”, дирекция “Зелена система”, дирекция “Транспортна инфраструктура” и дирекция “Управление и анализ на трафика” към Столична община, Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) и отдел “Пътна полиция” към СДВР послужиха за основа на проведения от екипът на Gehl анализ на състоянието на публичната среда и публичния живот в централните част на столицата. Освен анализ на съществуващото положение, основна част от доклада ще бъдат препоръките на Gehl за краткосрочни инициативи, средносрочни и дългосрочни проекти, които да подпомогнат фокусирането на устройствените политики към превръщането на София в уютен, спокоен и сигурен град с човешки мащаб на обитаемата среда. Работата по проекта следва да приключи в края на месец септември.
В тази връзка Направление “Архитектура и градоустройство” организира публично представяне на Доклада по проект “София - град за хората” на 4 октомври (сряда) 2017 г. Събитието ще се проведе от 17.00 до 20.30 ч. в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия, бул. “Христо Смирненски” № 1, Аула “Максима”. Като част от събитието, освен представяне на доклада от Хенриет Вамберг и Лиза Мюлер, се предвижда и презентация по проекта от проф. Ян Геел, както и прожекция на документалния филм “Човешкият мащаб”, в който студио Gehl имат основно участие.
Снимка- Десислава Кулелиева
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Продължава работата по проект “София – град за хората”
В периода 12-15 юни екипите на студио “Геел”, студио “Плейсмейк” и Направление “Архитектура и градоустройство” проведоха съвместна работилница, като част от проекта “София – град за хората”, чието начало беше поставено през март 2017 г. по инициатива на г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община, и главния архитект на Столична община – арх. Здравко Здравков. Целта на работилницата бе екипът на “Плейсмейк” да представи напредъка по събирането на изходни данни и обработката на информация, които ще послужат за база за разработването на доклад с препоръки за развитието на публичните пространства в централната градска част на София.
В много позитивна работна атмосфера бяха обсъдени последващите стъпки по проекта и се дискутираха възможни сценарии за развитието на централна градска част на София, включително конкретни предложения за приложими мерки и инициативи за подобряване на публичната среда.
С екипа на “Геел” бе коментирана структурата на предстоящия доклад, чийто предварителен вариант следва да бъде готов в края на август 2017 г.
Благодарим на ОП “Софпроект – ОГП”, Дирекция “Култура”, Дирекция “Сигурност”, Дирекция “Зелена система” и Дирекция “Управление и анализ на трафика” към Столична община, както и на Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) и отдел “Пътна полиция” към СДВР за ползотворната комуникация и предоставените данни за обхвата на централна градска част на София.
Снимка-Силвия Чакърова
Снимка--Силвия Чакърова
Снимка-Стела Калоянова
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
На 21 април, петък, в сградата на Направление “Архитектура и градоустройство” към Столична община екипът на Студио “Плейсмейк” проведе обучение на 35 доброволци, които участват в теренните проучвания на публичните пространства и публичния живот в централната градска част на София, част от проекта “София - град на хората”. Обучението запозна доброволците с подходите и изследователските инструменти, използвани от датския урбанист и архитект Ян Геел и студиото му “Геел - Създаване на градове за хората” (Gehl - Making Cities for People) за обследване на публичния живот и публичните пространства.
22 април, събота, беше първият от двата дни, в който доброволците заедно с екипа на проекта проведоха теренни проучвания из 15 локации, включващи ключови улици, булеварди и площади в центъра на София. Студеното време не уплаши доброволците и те успяха да изпълнят успешно всички предвидени за деня задачи. На 27 април, четвъртък, доброволците и екипът отново излязоха на терен, за да съберат данни за това как работят пространствата в центъра на София. Проучванията включваха систематизирани преброявания на транспортните потоци - пешеходци, велосипедисти, автомобили и градски транспорт, както и картиране на начините, по които хората използват публичните пространства.
Студио “Плейсмейк” има за задача да изготви Оценка на състоянието на градската среда: изследване на публичните пространства и публичния живот в централната градска част на гр. София, част от която са и настоящите теренни проучвания. Теренните проучвания се извършват, следвайки методологията на проф. Геел и Gehl - Making Cities for People, и ще бъдат база за разработване на Стратегия за развитие на публичните пространства в централната градска част на София - “София - град за хората”. Екипът от българска страна се състои от Павел Янчев, Силвия Чакърова, Нурхан Реджеб, Деспина Кънева, Галина Алексова, Стела Калоянова, Зорница Миткова и Маялен Ланда Ореги.
Екипът на Геел беше в София в края на март 2017 г. и проведе обучение и представяне на методологията на Геел пред общинската администрация и външни експерти. Методологията за наблюдение на публичния живот и публичните градски пространства, която колективът на Ян Геел е разработил през годините, позволява внимателно анализиране на добре работещите пространства, потенциала и недостатъците в съвременните градски центрове. Анализите и докладите на Геел често се превръщат в разбираем и приложим документ за превръщането на градския център в мрежа от пешеходно и велосипедно проходими публични пространства с намалено присъствие на автомобилен трафик. Такъв е опитът на градските управи в Мелбърн, Копенхаген, Истанбул, Москва, Ню Йорк, Прага, Виена, Окланд и много други градове по света.
Снимки от обучението:
Снимка: Силвия Чакърова
Снимка: Силвия Чакърова
Терен
Снимка: Силвия Чакърова
Снимка: Силвия Чакърова
Снимка: Силвия Чакърова
Снимка: Стела Калоянова
Save